Forgószél

Körben ülünk, egy kivétellel. Neki kell először elmondania a „Forgószél fújjon arra, aki…” kezdetű mondatot, és gyorsan bejeznie egy olyan tulajdonsággal vagy jellemzéssel, ami rá is igaz. Ezzel az egyszerű kitétellel valószínűleg több kellemetlen mondatnak sikerül elejét venni. Amint elhangzik a mondat, mindazok, akikre igaz az állítás, felállnak és új helyet keresnek maguknak, miközben a mondat kitalálója is megpróbál elfoglalni egy helyet. Aki kimarad, az mondja a következő jellemzőt.
Egészen vegyes korosztállyal is játszható, a legkisebbek is részt tudtak venni benne. Ráadásul egy év után ismeretség után is tudtak újat mondani a gyerekek!

Ember-ház földrengés

Hármas párokat alkotunk. Ketten egymással szemben állva összeillesztik a tenyerüket, ez jelenti a házat. Kettejük között pedig  ott a ház lakója, vagyis az ember.  Egy játékosnak ki kell maradnia, ő indítja a játékot. A szétszórtan elhelyezkedő hármasok között állva három szó valamelyikét kiálthatja. Az „ember!” vezényszóra előbújnak a lakók, és gyorsan keresnek egy másik házat maguknak. „Ház!”-ra a házakat alkotó játékosoknak kell egy másik lakó fölé beállniuk. „Földrengés!”-re pedig mindenki megmozdul és új helyet keres magának, ez lehet a korábbi szerepével megegyező vagy attól eltérő is. Bármelyik szót választja, az eredetileg kimaradt játékos is megpróbál elfoglalni egy helyet. Aki kimarad, az mondja a következő szót. Nem érdemes sokáig játszani, de gyorsan fel tudja rázni a fáradó társaságot.
ember-ház-földrengés
Körben ülősre is lehet egyszerűsíteni a játékot, ilyenkor az első kör előtt egyszerűen kiosztjuk a szerepeket, és mindig azoknak kell helyet cserélniük, akik az adott szerepbe tartoznak. Ilyenkor persze a háznak kevés értelme van, de lehet például apa-anya-család vagy három teljesen más kategóriát is kitalálhatunk.

Fogj kéket

A játék a figyelemösszpontosításon alapszik, azt fejleszti. Ha a játékvezető azt mondja: Fogj kéket!, mindenkinek gyorsan keresnie kell valamit, ami kék színű, és megérinteni. Az instrukciók lehetnek változatosak, nemcsak színek, hanem pl.: fogj meg valakit, aki szoknyát/szemüveget visel, aki szereti a palacsintát, aki májusban született stb.
Változatos instrukciókkal elérhetjük, hogy a gyerekek jobban megismerjék egymást, kommunikáljanak, az érintések során pedig még közelebb kerüljenek egymáshoz.
Egyszerű játék, nem kell hozzá semmi, a gyerekek mégis élvezik. Fejleszti a megfigyelőképességüket, a koncentrációképességüket és a társas interakciót. Egy idő után nehéz kitalálni új instrukciókat, de ez olyan alapjáték, melyre sok másikat lehet a későbbiek során építeni, főleg olyan típusúakat, melyek célja a kommunikáció fejlesztése, egymás megismerése (pl.: keress olyan embert, aki valamilyen tulajdonságában hasonlít rád…).
A játék egy verziója a szintén kipróbált “Kék orr”, ilyenkor a játékvezető által megnevezett testrésszel kell hozzáérni adott színű tárgyhoz.

Házépítő


Szóbeli utasítás alapján tegyen ki a logikai lapokból olyan házat, egyebet, amely pl: egy sima nagy sárga négyzetből áll, a teteje nagy piros, lyukas háromszög Egy-egy lap tulajdonságait egyszerre kell megjegyezni.

Színskála


Kör alakú színskálát készítünk. A játékvezető elmondja a lépések sorrendjét pl.kék piros, sárga. A gyerek megadott bábuval lép a megadott sorrenben a megadott színekre. Közben mondja is hova lép.

Étterem


Szereplők:
Vendég, pincér, szakács

Bemegyek az étterembe Enni szeretnék. Elmondom a pincérnek a rendelést, ő tovább adja a szakácsnak. A szakács visszamondja a pincérnek, majd a pincér elmondja a vendégeknek, hogy mit szolgál fel. A vendég fizetéskor fordított sorrendben mondja el, hogy mit rendelt.

Mit hallasz?


Előkészítünk hangszereket, hangot adó tárgyakat. A gyerekek a fejüket lehajtják. Egymás után létrehozzuk a hangokat. Ezeket figyeljék meg a gyerekek és jegyezzék meg a sorrendet. Felszólításra elmondhatják mit hallottak. Visszaismételhetik a gyakorlatot.

Szavak és pálcikák

Összeállítunk 30 szóból álló szósort (2 szótagú), amiben egy bizonyos szó sokszor előfordul. (pl: ablak)

Utasítás a gyereknek: Amikor az ablak szót hallod, tegyél ki mindig egy pálcikát a padra!
Hibátlan megoldás: ha annyi pálcika van a padon, ahányszor elhangzott a kijelölt szó.

Névút játék


4-5 gyerek feláll egymás mellé egy vonalba. A tanárnő velük szemben kicsit távolabb áll. Minden gyereknek arra kell figyelnie, hogy mikor hallja saját nevét. Az óvónő folyamatosan, azonos hangsúllyal szavakat mond, ha a gyerek meghallja a saját nevét, akkor léphet egyet előre.
Az a gyerek nyer, aki először ér a megbeszélt célba.
Nehezítés:
A gyerekeknek nem a saját nevükre, hanem valamilyen más „hívószóra” kell odafigyelni.
Még nehezebb a játék, ha a gyerekeknek egymáshoz nagyon hasonló „hívószavakat” adunk. (Vagy azonos hanggal kezdődnek, pl. medve, málna, mókus,
meleg, stb.; vagy hasonló hangzásúak, pl. meleg, pereg, felleg, retteg stb. Ez a változat az auditív differenciálóképességet is rendkívül jól fejleszti!